Košťák, David (CZ)

Košťák, David

*1991

David Košťák. Narodil se roku 1991 v Praze. Je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry do českého jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. K vlastní dramatické tvorbě inklinoval již během studií, ale debutoval v roce 2013, kdy Divadlo LETÍ uvedlo jeho krátkou hru Fresh Love. Už v té předesílá téma, k němuž se ve své tvorbě vrací nejčastěji – zodpovědnost člověka v rovině mezilidských vztahů, ale i za podobu současného světa. Ve svých hrách pracuje s výraznou metaforou a prvky magického realismu, které často uvádějí do chodu veškeré dění. To lze především pozorovat na jeho vesmírné trilogii, do níž spadá Taxistyx (Divadlo LETÍ) o matce, která od zodpovědnosti za svou rodinu utíká v taxících, v nichž plyne čas pomaleji, Nad rozlitou mléčnou dráhou (Český rozhlas, Divadlo Karlovy Vary) a zpracování příběhu slavného psa Lajka (Malé divadlo České Budějovice, Pardubice), jenž by mělo nejmladšího diváka nenásilně vzdělávat o manipulaci totalitních režimů.

Jeho žánrové rozpětí je poměrně pestré. Mezi jeho hrami jsou k nalezení post-dramatické texty (Taxistyx, Srdce patří za mříže), komorní vztahové drama (Nad rozlitou mléčnou dráhou), hry pro mládež (Lajka vzhůru letí a rozhlasový western pro náctileté Tahle země není pro mladý, rodinný muzikál Kronikáři – stručné dějiny světa v muzikálu) až přes adaptace literární klasiky (Dáma s Camelkami, Zmoudření Dona Quijota, Solaris, Kronika ohlášené smrti). I přes různorodost jednotlivých her a zacílení na různé divácké skupiny, si David Košťák díky výrazné práci s jazykem zachovává svůj rozpoznatelný rukopis.

Pro Švandovo divadlo napsal svou první celosouborovou hru Hladová země, novodobý mýtus o městě, jenž se ve snaze zbohatnout z místních dolů, začne propadat do země. Pro Národní divadlo Brno napsal text Ráj 2.0 který se uvádí společně s dalšími autory v komponované inscenaci Zemský ráj to nadohled? V roce 2018 se dočkal dvou uvedení v zahraničí. Ptačí žena byla uvedena v červenci Barceloně v divadle Sala Beckett a Lajka byla uvedena v Teatrul Ariel v rumunském městě Targu Mures. Pro rok 2019 se v italském Milánu chystá uvedení hry Nad rozlitou mléčnou dráhou. David Košťák je jedním z autorů píšících scénář k imerzivnímu projektu CampQ připravovanému pro Pražské Quadrienalle 2019.

 

David Košťák (1991) patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her, s původními náměty, ale i autorské adaptace klasických literárních děl. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují k vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav. Jeho hry charakterizuje obrazivý poetický jazyk, s lehkým nádechem humoru a hravosti, který se ale nebojí ani patosu a něhy. (Jana Soprová)


Synopse

ČERNÁ THALIE

ÚLOŽIŠTĚ

MY PERSONAL JESUS

NAD ROZLITOU MLÉČNOU DRÁHOU

ANTUCKÁ TRAGÉDIE

Překlady:

JEDNU VYBER

KRIZE KAPITALISMU

UDÁLOSTI

ŘEKA

THE EVENTS

MAJÁK

MOJE LEVÉ ŇADRO

POZOR, DĚTI, PŘIJELA K NÁM POUŤ

POMONA