VLKODLAK (El hombre lobo, 2012)

Eduardo Rovner

Překlad: Bedřiška Aguilarová
Žánr: činohra
Obsazení: 4 muži, 1 žena

Teo, archeolog a vášnivý lovec, za úplňku vystřelí na domnělé zvíře. Když ho jde potom hledat se svým psem, nalezne pouze krev a žádné tělo. To v něm vzbudí podezření, které zesílí, když si vybaví i různé jevy, které v momentu střelby pozoroval: byl úplněk, měsíc chvílemi zakrývaly mraky, ptáci kroužili nad místem… Domnívá se proto, že asi zastřelil vlkodlaka.

Děj hry začíná  měsíc po této události. Je nový  úplněk a Tea večer přichází navštívit jeho dva přátelé, také lovci. Scházejí se pravidelně každý měsíc na sklenku u něho doma. Na svých schůzkách si vyprávějí prožité příhody, neobvyklé historky, které je zaujaly, a vzpomínají také na momenty, které zažili při společných lovech. Jeden z nich, Guido, je psychiatr a druhý, Bernard, notář. Schůzek se také vždy zúčastní Džamila, pozvaná dámská společnice, která muže baví svým tancem a striptýzem. 

Tento večer hosty překvapí řada neobvyklých situací. Teo má v rukou pušku a jeho chování přátele udivuje. Když jeden z nich objeví stříbrnou kulku, oba donutí Tea k tomu, aby jim své chování zdůvodnil. Teo jim vypráví měsíc starou příhodu a také přizná, že si pořídil stříbrnou kulku, protože věří, že jím střelený vlkodlak ho za úplňku, tedy právě tuto noc, přijde zabít. Situace začíná být napjatá a každý nečekaný zvuk nebo záblesk světla zmíněné napětí zvyšují. Tea znervózní i příchod Džamily, která se ho snaží přesvědčit o tom, že není čeho se bát, protože ona měla jednoho vlkodlaka za milence a byl to opravdový kavalír. Teo začne chvílemi věřit, že vlkodlak Džamilu kousl a tím ji přeměnil ve vlkodlaka. Jeho pocit pronásledování se umocní, když se objeví v obývacím pokoji netopýr, v zahradě kočka a zvenku je slyšet zvuky, na které Teo reaguje střelbou. Před koncem vejde do pokoje zahradními dveřmi neznámý muž,  který ustrašeného Tea jenom utvrdí v jeho utkvělé myšlence, že je to vlkodlak, na jehož objevení čekal. Teova reakce a nesmyslné chování vyvolá v ostatních pocity hrůzy. Jsou přesvědčeni o tom, že se Teo zbláznil a dají se proto na útěk. Teo zůstane s neznámým mužem sám...

 

Hra pojednává o tom, jak pocit pronásledování a pocity viny vyvolané zabíjením vedou k zabíjení, a to i v případě, kdy je usmrcování (lov) považováno za sportovní disciplínu.

 

 

 

   Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.