GRÖNHOLMOVA METODA (El método Grönholm, 2003)

Jordi Galcerán

Překlad: Ivory Rodriguez
Obsazení: 3 muži, 1 žena

V přepychové zasedací místnosti nadnárodní firmy se scházejí čtyři adepti (Fernando, Enrique, Carlos a Mercedes) na vysoký manažerský post k finálnímu výběrovému pohovoru. Nikdo z firmy však nepřichází a uchazeči dostávají vzkazy a pokyny pouze prostřednictvím tajné schránky ve zdi, které je vedou ke stále propastnějšímu ponižování sebe i druhých ve snaze ukázat nezviklatelné manažerské smýšlení, vůdcovské vlastnosti, přesvědčovací schopnosti a pouštění žilou pro blaho firmy.

Aby urvali vysněnou šanci, jsou ochotni položit na oltář cokoli – bolestivé zásahy do soukromí, vylhané srdceryvné příběhy k obměkčení druhých, hysterické záchvaty a přehlídku sociopatických úchylek jako v nejpustší reality show. Vítězný kandidát zůstává v zasedačce sám – a nemůže se dostat ven. Posléze vcházejí všichni tři protikandidáti a představují se mu jako psychologové firemního personálního oddělení – a rozehrávají s ním poslední danse macabre přijímacího pohovoru. Na jeho konci není úspěšný manažer dokazující svůj um a sílu, jen deziluzí semletý človíček, který už po onom slibném postu ani netouží, ale také dobře ví, že i jinde narazí na hyeny stejně krvelačné a děsivé jako jeho hodnotitelé i jako on sám.

Hořká komedie s gagy, trapasy i prvky mystifikace rezonuje odkazy na prozaická i dramatická díla (Mechanický číšník, Zámek, Dvanáct rozhněvaných mužů, Top Dogs) a pátrá po hodnotách obyčejné lidskosti v hrozivých caprichos korporativních pravidel a firemních zájmů. Je to hra o zoufalém boji o přežití a o věcech, které vypadají tak nereálně a nenormálně, že se jim musíme smát, abychom nemuseli plakat. 


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.