OSM ŽEN (Huit femmes)

Robert Thomas

Překlad: Milena Tomášková
Žánr: detektivní komedie
Obsazení: 8 žen

 

Divadelní hra Roberta Thomase, rozehrává situaci jak vystřiženou z detektivek Agathy Christie: zasněžená venkovská usedlost, dočasně odříznutá od vnějšího světa. Pán domu je po ránu nalezen v ložnici s dýkou v zádech. V domě zůstalo osm žen, z nichž každá k němu má jiný vztah: manželka, dvě dcery, tchýně, švagrová, hospodyně, komorná a sestra. Všechny měly (samozřejmě) motiv, všechny měly příležitost, všechny jsou podezřelé z vraždy.
    Amatérské vyšetřování, které následuje, pochopitelně rozpoutá mohutné provětrávání rodinného špinavého prádla. Vycházejí najevo šokující tajemství: odhalení, že léta ochrnutá babička může chodit, se záhy začne jevit jako nepodstatná drobnost. Charaktery se tříbí a převracejí naruby. Ale to všechno nelze brát příliš vážně.

 

Podle tohoto divadelního scénáře byl v roce 2002 natočen francouzský film s Catherine Deneuveovou v titulní roli. Režisér François Ozon vytvořil přitom zcela originální film - detektivku s písněmi aneb komediální muzikál, jehož ústředním tématem je vražda. Všech osm hereček bylo odměněno Stříbrným medvědem.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.