Dianiška, Tomáš (CZ)

Dianiška, Tomáš

Tomáš Dianiška

Narodil se roku 1984 v Banské Bystrici. V roce 2008 absolvoval herectví na činoherní katedře DAMU. Po ukončení studií nastoupil do angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde ztvárnil více než 30 postav.

Je spoluzakladatelem a dvorním dramatikem undergroundového a punkového Divadla F. X. Kalby, se kterým se zaměřuje na témata blízká „generaci YouTube“. Ač původem Slovák, píše obvykle česky. První jeho uvedenou hrou bylo Googling and Fucking – hráli ji původně na večírku, který se jmenoval DrinkART.

Jeho hry jsou povětšinou inscenovány ve společné režii, popřípadě spřízněnými tvůrci (Anna Petrželková, Adéla Stodolová, Braňo Holiček, Jan Frič). Jako autor i herec spolupracuje s pražskými alternativními scénami MeetFactory, Letí, A Studio Rubín, Masopust, Chemické divadlo aj.

Od září 2014 je členem Divadla pod Palmovkou, kde působí jako herec, ale formuje také tvář studiové scény, tzv. Studia Palm Off. Uvádí se zde jeho hry Mickey Mouse je mrtvý, Přísně tajné: hrubá nemravnost, Mlčení bobříků a Pusťte Donnu k maturitě!. Adaptoval zde též populární knížky Jak sbalit ženu a 1000 věcí, co mě serou. Jako autor spolupracuje s Českým rozhlasem. Účinkuje také jako party DJ. Je coby Talent roku 2017 nositelem Ceny divadelních kritiků. Jeho hra Transky, body, vteřiny byla oceněna coby Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2019 v Cenách divadelní kritiky. Na stejnou cenu byla nominována i hra Bezruký Frantík. Dianiška byl oceněn také jako režisér, neboť jeho inscenace Transky, body, vteřiny z ostravského Divadla Petra Bezruče se stala vítězem nejsledovanější kategorie Inscenace roku 2019.

 


Synopse

ATOMOVÁ KOČIČKA

LSDown

MICKEY MOUSE JE MRTVÝ

MLČENÍ BOBŘÍKŮ

MOJE MALÁ ÚCHYLKA

PŘÍSNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST

ZVRHLÁ MARGARET

PUSŤTE DONNU K MATURITĚ!

TRANSKY, BODY, VTEŘINY

BEZRUKÝ FRANTÍK

294 STATEČNÝCH

ENCYKLOPEDIE AKČNÍHO FILMU

BURIAN

ŠPINARKA

Překlady:

KOMIKS