Košťák, David (CZ)

Košťák, David

*1991

David Košťák. Narodil se roku 1991 v Praze. Je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry do českého jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. K vlastní dramatické tvorbě inklinoval již během studií, ale debutoval v roce 2013, kdy Divadlo LETÍ uvedlo jeho krátkou hru Fresh Love. Už v té předesílá téma, k němuž se ve své tvorbě vrací nejčastěji – zodpovědnost člověka v rovině mezilidských vztahů, ale i za podobu současného světa. Ve svých hrách pracuje s výraznou metaforou a prvky magického realismu, které často uvádějí do chodu veškeré dění.

Jeho žánrové rozpětí je poměrně pestré. Mezi jeho hrami jsou k nalezení post-dramatické texty (Taxistyx, Srdce patří za mříže), komorní vztahové drama (Nad rozlitou mléčnou dráhou, Konec vlaštovčí sezóny), hry pro mládež (Jak se směje zubatá, Lajka vzhůru letí, Tahle země není pro mladý, Rychlý jako Pírko) až přes literární adaptace (Pod sněhem, Marie a Magdalény, Válka s mloky). 

Do této chvíle se dočkal tří uvedení v zahraničí: Ptačí žena (katalánská Sala Beckett), Lajka (Rumunsko), Nad rozlitou mléčnou dráhou (Itálie). 

David Košťák se pravidelně věnuje i tvorbě scénářů pro imerzivní divadlo. Byl jedním z autorů projektu CampQ uvedeného v rámci Pražské Quadrienalle 2019. V současné chvíli připravuje operní libreto pro operu Jihočeského divadla a hru inspirovanou osobností Bertolta Brechta pro Divadlo LETÍ.

 

David Košťák (1991) patří k autorům nejmladší generace, nicméně má už na kontě úctyhodné množství her, s původními náměty, ale i autorské adaptace klasických literárních děl. Jeho hry se převážně dotýkají mezilidských vztahů, osudů jednotlivců v dnešní společnosti, kritiky konzumu i dalších fenoménů dneška, odkazují k vzpomínkám na dětství a vnitřní svět postav. Jeho hry charakterizuje obrazivý poetický jazyk, s lehkým nádechem humoru a hravosti, který se ale nebojí ani patosu a něhy. (Jana Soprová)


Synopse

ČERNÁ THALIE

ÚLOŽIŠTĚ

MY PERSONAL JESUS

NAD ROZLITOU MLÉČNOU DRÁHOU

ANTUCKÁ TRAGÉDIE

SRDCE PATŘÍ ZA MŘÍŽE

DÁMA S CAMELKAMI

KRONIKÁŘI

LAJKA (JMENUJU SE PES)

TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO MLADÝ

TAXISTYX

PTAČÍ ŽENA

POD SNĚHEM

LAJKA VZHŮRU LETÍ

RYCHLÝ JAKO PÍRKO

PRENATÁL

HLADOVÁ ZEMĚ

KONEC VLAŠTOVČÍ SEZÓNY

VÁLKA S MLOKY

JAK SE SMĚJE ZUBATÁ

BABY BOOM

MODROVOUS (Sir Halewyn)

VLKŮV SEN O CESTĚ NA MĚSÍC

Překlady:

JEDNU VYBER

KRIZE KAPITALISMU

UDÁLOSTI

ŘEKA

THE EVENTS

MAJÁK

MOJE LEVÉ ŇADRO

POZOR, DĚTI, PŘIJELA K NÁM POUŤ

POMONA