8

Luis Guerrero

Překlad: Gabriela Vašková
Žánr: činohra
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Valerio: Tak uděláme znova testy, pokud chceš, ale moc naděje tomu nedávám. Můžeš zkusit adopci.
Francesca: Nejde jen o to...Prožila jsem spoustu let věcmi, které mě vysály a nebyly důležité. Teď se cítím bez mízy, vyschlá. Chtěla bych cítit, jak ve mně proudí krev. Nedávno jsem se modlila. Věc, kterou jsem nedělala už dlouho. Modlila jsem se, aby se mi narodilo dítě, a slíbila jsem, že zůstanu v posteli v tichu po celých devět měsíců, než se narodí.
Valerio: Francesco…
Francesca: V tichu...Po těch letech plných běhu a spěchu by dítě ve mně rostlo v naprostém tichu, bez hnutí. Nečekám, že to pochopíš.

 

Text 8 je hra o mezilidských vztazích, v níž jedna herečka ztvárňuje tři ženské postavy a jeden herec tři mužské. Každá z postav může představovat jakéhokoli muže nebo jakoukoli ženu v dnešní době s jejich problémy, sny a hledáním životní cesty. Aktů je osm, ale symbolika čísla v titulu hry je také v tom, že pouze pár z prvního aktu se rozhodne nastoupit do autobusu číslo 8, na který ani jeden z nich nečekal. Jinými slovy opustit život, který je nenaplňoval, a zkusit bok po boku splnit si své sny, o kterých spolu na zastávce hovořili. V posledním aktu se dozvídáme, že se jim to alespoň částečně podařilo. Zbylé dvojice řeší životní situace s neúspěchem. Problém je v nedostatku komunikace, v nedostatku času, který si na sebe neudělají, v krizi středního věku a pracovních ambicích, které neumožní prostor rodině. Autor je mladý italský dramatik.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.